SOR'21W dniach 22 do 24 września odbyła się konferencja słoweńskiego stowarzyszenia badań operacyjnych SOR '21. Ze względu na warunki epidemiczne, konferencja w tym roku (zaplanowana oryginalnie jako stacjonarna) odbyła się zdalnie. Program konferencji znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia: https://sor.fov.um.si/. W konferencji regularnie uczestniczą przedstawiciele Katedry Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Zespołu N.EA. Regularnym wydarzeniem konferencji są również koncerty fortepianowe, wykonywane przez prof. Tadeusza Trzaskalika, wieloletniego kierownika Katedry Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W tym roku zespół N.EA zaplanował prezentację dwóch wystąpień związanych z problematyką modelowania i analizy negocjacji:

• Jakub Mróz, Tomasz Wachowicz: The Dyadic Analysis Of The Impact Of Conflict-handling Style On Negotiation Outcomes In Software Supported Negotiations (zobacz prezentację)
  • Tomasz Wachowicz, Ewa Roszkowska, Krzysztof Piasecki, Marzena Filipowicz-Chomko: Analyzing the concordance of principals' preference representation by agents with different decision-making profiles using generalized fuzzy approach (zobacz prezentację)

W pierwszej prezentacji przedstawiono analizę wpływu profilu negocjacyjnego na wyniki negocjacji elektronicznych. Analiza przeprowadzona jest symetrycznie z wykorzystaniem Actor-Partner Interdependence Model. Wyniki analizy nie potwierdzają istnienia ani efektu aktora, ani partnera. Pewne zależności daje się jednak wywieść stosując podejście analityczne bazujące na klasycznym klasteringu.

W drugiej prezentacji przestawiono analizę wpływu stylu przetwarzania informacji, mierzonego za pomocą narzędzia GDMS (Bruce, Scott 1995) na dokładność reprezentacji systemu preferencji pryncypała przez jego agenta. Wykorzystano podejście agregujące propozycje reprezentacji preferencji agentów o spójnych profilach do postaci uogólnionego modelu rozmytego, którego teorię przedstawiono w artykule Piasecki et al. (2021). Fuzzy Representation of Principal’s Preferences in Inspire Negotiation Support System. Entropy. 23(8), 981; https://doi.org/10.3390/e23080981