Publikacje

Poniżej prezentujemy listę ciekawych lektur, o specyfice naukowej lub popularno-naukowej, podejmującej problematykę negocjacji. 

Entropy - artykuł: Roszkowsa, WachowiczW dniu dzisiejszym w czasopiśmie Entropy ukazał się ciekawy artykuł prof. Ewy Roszkowskiej i Tomasza Wachowicza dotyczący wykorzystania koncepcji entropii do generowania wag w wielokryterialnym problemie decyzyjnym i jej wpływie na wyniki uporządkowania wariantów decyzyjnych. W pracy wykorzystano metodę Hellwiga do pozycjonowania krajów UE ze względu na stopień zrównoważonego rozwoju w dziedzinie edukacji. Zwrócono uwagę na niejednoznaczności płynące z wykorzystywanej często podwójnej normalizacji w procesie analitycznym (jednej przy wyznaczaniu wag entropii, drugiej związanej z samą metodą Hellwiga) i pokazano, że obserwacja pojedynczych przypadków decyzyjnych może prowadzić do iluzorycznych przekonań dotyczących podobieństwa wyników uzyskanych dla rożnych kombinacji analitycznych. Mimo, iż w problemie zrównoważonego rozwoju edukacji wybór różnych metod analitycznych prowadził do różnych wag ale podobnych uporządkowań wariantów, okazało się, iż jest to efektem szczególnych związków korelacyjnych między kryteriami oceny. W przypadku eliminacji tych korelacji różnice zarówno wag, jak i uporządkowań mogą być bardzo istotne.

Artykuł dostępny jest w bezpośrednio pod linkiem: https://www.mdpi.com/1099-4300/26/5/365

ITOR_2023Na stronie internetowej wydawanego przez Springer czasopisma "Decision" ukazał się ostatni artykuł zespołu N.EA. raportujący wyniki badania eksperymentalnego, w ramach którego dokonano porównania dwóch narzędzi do rozpoznawania stylu podejmowania decyzji: testu REI (Rational-Experiential Inventory) oraz GDMS (General Decision Making Style). Przedstawione wyniki wskazują, iż mimo podobieństw w kategoryzacji stylów podejmowania decyzji, obydwa narzędzia identyfikują różną intensywność analityczności i intuicyjności dla tego samego decydenta, co może prowadzić do różnic (a nawet konfliktów) w wyprowadzanych wnioskach w przypadku próby budowy modeli zależności różnych zjawisk od stylu podejmowania decyzji.

Artykuł dostępny jest w bezpośrednio pod linkiem: https://doi.org/10.1007/s40622-024-00373-4.

ITOR_2023Po dwóch latach oczekiwań od wydania online, ukaże się z majową datą w oficjalnym wydaniu stacjonarnym kolejny artykuł zespołu N.EA. W ramach wydania specjalnego czasopisma ITOR (International Transactions in Operational Research) zatytułowanego "Mind and Cognition in the Future of Decision Support Systems", redagowanego przez José María Moreno-Jiméneza i Luisa G Vargasa. Artykuł jest wynikiem ostatnich prac prowadzonych przez zespół N.EA z udziałem zmarłego w 2020 profesora Grzegorza Kerstena. Traktuje o wpływie złożonego systemu motywacji negocjatora na adekwatność użycia narzędzia wspomagania decyzji w prenegocjacyjnym przygotowaniu. Artykuł dostępny jest w formule open access bezpośrednio pod linkiem: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/itor.12995. Plik z artykułem w wersji pdf można ściągnąć tutaj: ITOR_2023 - The impact of negotiators motivation.pdf

 

ITOR_2023W dostępie online-first w czasopiśmie International Transactions in Operational Research (ITOR), ukazał się właśnie nowy artykuł zespołu N.EA. Artykuł jest rozszerzonym raportem z badań prowadzonych przez prof. Ewę Roszkowską i Tomasza Wachowicza dotyczących redukowania obciążeń poznawczych decydentów w procesach analizy decyzyjnej i definiowania preferencji na potrzeby formalnych metod wspomagania decyzji. W artykule analizowano możliwość zastąpienia niekiedy rozlicznych i wyczerpujących porównań parami (obecnych np. w słynnej metodzie AHP), prostymi deklaracjami lingwistycznymi w predefiniowanej skali siedmiostopniowej. Wyniki eksperymentów wyraźnie sugerują, iż podejście bazujące na deklaracjach lingwistycznych wyraźnie obfiuje w pewne błędy i heurystyki powodujące, iż nie pozwala ono decydentom tak precyzyjnie odzwierciedlać preferencji, jak AHP. Głównym powodem jest heurystyka tendencji centralnej, która sprawia iż decydenci niechętnie posługują się skrajnymi ocenami skali. Artykuł dostępny jest bezpośrednio na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/itor.13339.

 

EJORW dostępie online znaleźć już można preprint artykułu autorstwa prof. Tomasza Wachowicza i prof. Ewy Roszkowskiej zatytułowanego "Can holistic declaration of preferences improve a negotiation offer scoring system?", który ukaże się po korekcie autorskiej w European Journal of Operational Research (IF = 5,334, CiteScore 9,5). W artykule przedstawiono ciekawe badania dotyczące technicznie i empirycznie zweryfikowanej aplikacyjności holistycznego podejścia do analizy preferencji w tworzeniu dokładnych systemów scoringowych na potrzeby wspomagania negocjacji.

Preprint dostępny jest pod linkiem: https://authors.elsevier.com/sd/article/S0377-2217(21)00855-9