ITOR_2023Na stronie internetowej wydawanego przez Springer czasopisma "Decision" ukazał się ostatni artykuł zespołu N.EA. raportujący wyniki badania eksperymentalnego, w ramach którego dokonano porównania dwóch narzędzi do rozpoznawania stylu podejmowania decyzji: testu REI (Rational-Experiential Inventory) oraz GDMS (General Decision Making Style). Przedstawione wyniki wskazują, iż mimo podobieństw w kategoryzacji stylów podejmowania decyzji, obydwa narzędzia identyfikują różną intensywność analityczności i intuicyjności dla tego samego decydenta, co może prowadzić do różnic (a nawet konfliktów) w wyprowadzanych wnioskach w przypadku próby budowy modeli zależności różnych zjawisk od stylu podejmowania decyzji.

Artykuł dostępny jest w bezpośrednio pod linkiem: https://doi.org/10.1007/s40622-024-00373-4.

 
Poniżej abstrakt artykułu w jezyku polskim:
 
W artykule zbadano relacje między wynikami dotyczącymi identyfikacji stylu podejmowania decyzji uzyskanymi za pomocą dwóch testów: REI (Rational-Experiential Inventory) w jego zmodyfikowanej wersji o nazwie REI-20 oraz ogólnego stylu podejmowania decyzji, GDMS (General Decision Making Style). Chociaż oba instrumenty różnią się koncepcją i budową stylów podejmowania decyzji, odnoszą się one do dwóch bardzo podobnych konstrukcji - racjonalności i doświadczenia lub intuicji, wynikających z dualności teorii poznawczo-doświadczalnej (cognitive-experiential self-theory, CEST). Wykorzystując tę samą grupę badawczą przeanalizowaliśmy relacje między stylami REI-20, tj. racjonalnym i doświadczalnym, a stylami GDMS, tj. racjonalnym, intuicyjnym, zależnym, unikającym i spontanicznym. Sprawdziliśmy, jak racjonalne i doświadczalne style podejmowania decyzji zidentyfikowane przez REI-20 odpowiadają racjonalnym i intuicyjnym stylom GDMS. Zbadaliśmy również relacje między klastrami profili podejmowania decyzji, zdefiniowanymi jako kombinacje różnych poziomów stylów racjonalnych i intuicyjnych/doświadczalnych wyznaczanych z obu instrumentów. Na zakończenie przeanalizowaliśmy różnice między płciami w stylach określonych przez oba inwentarze.
Analiza wyników między obydwoma instrumentami pokazała, że racjonalność określona za pomocą REI-20 i GDMS koreluje tylko słabo; jednak korelacja między doświadczeniem a intuicją jest silna. Oba narzędzia wykazały niewystarczające wyniki w porównaniu różnic między płciami. REI-20 różnicowało istotnie między płciami, wskazując, że kobiety są mniej racjonalne i bardziej eksperymentalne niż mężczyźni, podczas gdy GDMS uważało te różnice za nieistotne. Oznacza to, że korzystanie z konkretnego inwentarza stylów podejmowania decyzji w zaawansowanych analizach procesu i wyników podejmowania decyzji wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ różne narzędzia mogą prowadzić do różnej klasyfikacji osób podejmujących decyzje i prowadzić do różnych, a nawet sprzecznych, wniosków.