Tomasz Wachowicz przed Songo Conference Center Zorganizowana w formie hybrydowej przez Uniwersytet w Tokio w dniach 11-15 czerwca br. konferencji Group Decision and Negotiation pozwoliła całej społeczności GDN spotkać się tradycyjne, w murach uniwersytetu organizatora, po dwóch latach przerwy wynikających z pandemii COVID. W konferencji uczestniczyła spora grupa naukowców i badaczy z Polski, w tym członkowie zespołu N.EA. W ramach ścieżki tematycznej "Preference modeling and decision support in GDN", organizowanej jak co roku przez prof. Danielle Moraise (Federalny Uniwersytet Pernambuco, Recife, Brazil) i prof. Tomasza Wachowicza (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), zaprezentowano trzy wystąpienia członków zespołu:

• Tomasz Wachowicz, Ewa Roszkowska, Marzena Filipowicz-Chomko: Using unfolding analysis and MARS approach for generating a scoring system from a group preference information.
  • Ewa Roszkowska, Tomasz Wachowicz, Marzena Filipowicz-Chomko: Identifying Decision-Making Style. Do REI-20 and GDMS Measure the Same?
  • Tomasz Wachowicz, Marek Czekajski: A group decision-aiding protocol for selecting a post-industrial
    cultural tourist product in Czeladź Commune in Poland.

Ostatnie wystąpienie prezentowało wyniki badań empirycznych prowadzonych z decydentami jednostek kultury w Czeladzi w celu zasilenia danymi modelu opisującego proces budowy systemowego produktu turystyki kulturowej z uwzględnieniem wielu interesariuszy o róznych kompetencjach poznawczych związanych z posługiwaniem się formalnymi metodami wspomagania decyzji.

Polskie środowisko naukowe reprezentowali na konferencji GDN również inni badacze reprezentujący teorię decyzji z wiodących ośrodków naukowych w Polsce. Mgr Grzegorz Miebs i prof. Miłosz Kadziński zaprezentowali pracę metodologiczną dotyczącą rozwiązywania problemów decyzji grupowych przy niekompletnej informacji preferencyjnej (Deep aggregation of incomplete rankings in Multiple Criteria Group Decision Making). Z kolei dr Przemysław Szufel ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentował interesujący problem praktyczny opatrzony autorskim modelem analitycznym dotyczący pewnych rozwiązań w logistyce (Group decision making in transportation network with shared resources). W wystąpieniu zdalnym dr Krzysztof Kontek przedstawił wystąpienie dotyczące problemów z głosowaniami w konkursach muzycznych (Identifying Outlier Scores and Outlier Jurors to Reduce Manipulation in Classical Music Competitions).