Ewa RoszkowskaEwa Roszkowska jest profesorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Białostockiej. Jej zainteresowania badawcze obejmują modelowanie i wspomaganie negocjacji, wielokryterialne podejmowanie decyzji, teorię gier, teorię wyboru społecznego, koncepcję optimum społecznego, metodę analizy ryzyka, rozwiązywanie konfliktów społecznych oraz zastosowanie metod wielowymiarowej analizy porównawczej do modelowania zjawisk społecznych.

W latach 2001–2002 brała udział w międzynarodowym programie badawczym "A Procedural Approach to Conflict Resolution: Designing Analytical Support for Interactive Group Decision Making", organizowanym przez instytut ZIF Uniwersytetu w Bielefeld. W 2002 roku pracowała jako visiting professor na Uniwersytecie w Bielefeld. Jest autorką ponad 110 publikacji naukowych, w tym 2 monografii oraz ponad 50 artykułów w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych. Publikuje artykuły naukowe w czasopismach indeksowanych na liście filadelfijskiej, m.in. „Group Decision and Negotiation”, „Quality and Quantity”, „European Journal of Operational Research”. Zajmuje się także recenzowaniem artykułów w takich czasopismach jak: „Group Decision and Negotiation”, „Fuzzy Sets and Systems”, „Information Sciences”, „Journal of Business and Industrial Marketing”, „Multiple Criteria Decision Making”, „Ekonometria”, „Taksonomia”, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Optimum Studia Ekonomiczne”. Uczestniczyła w ponad 70 konferencjach naukowych, w tym ponad 20 międzynarodowych. Jest członkiem międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń naukowych: Euro Working Group on Multiple Criteria Decision Aiding, 234 O autorach Euro Working Group on Group Decision and Negotiation, INFORMS Section on Group Decision and Negotiation, Polskiego Towarzystwa Matematycznego, oraz przewodniczącą Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego.